Proč investovat do zlata?

Domů » Investice » Proč investovat do zlata?
Proč investovat do zlata?

Zlato bylo, je a bude. Na světě neexistuje měna, která by sloužila jako všeobecně respektované platidlo tak dlouho jako žlutý kov. Po tisíce let poskytuje lidem finanční jistotu, imponuje ctitelům umění i investorům. Těžko byste v rozbouřených vodách současného světa hledali jinou konzervativní investici, která rozloží riziko ztráty a ve středně až dlouhodobém horizontu zhodnotí vaše finance v nadprůměrné výši.

Vyplatí se investovat do zlata?

Vedle zajímavého zhodnocení je jedním z hlavních důvodů pro investici do zlata diverzifikace portfolia. Vaše investiční portfolio by mělo být pestré a jeho jednotlivé složky by na sobě neměly být závislé – když v takovém případě na jednom druhu investice proděláte, úplně jiný druh vám pro změnu vydělá. Výhodou zlata je, že jeho cenové pohyby jsou vesměs nezávislé na pohybech ostatních aktiv (akcií, dluhopisů, nemovitostí, …), a tak jimi žlutý kov nemůže být nepříznivě ovlivněn.

Dalším argumentem pro investování do zlata je uchování skutečné hodnoty. To znamená, že zlato si historicky udržuje stálou hodnotu ve vztahu ke srovnatelnému zboží – například ve starém Římě stačila jedna trojská unce zlata k pořízení kvalitní tógy, v době velké hospodářské krize stačila k zakoupení společenského obleku ušitého na míru a totéž si za ni pořídíte i v současnosti. V kontrastu s tímto příkladem hodnota peněz výrazně klesá i v poměrně krátkém časovém horizontu. Zatímco jeden americký dolar stačil v době velké hospodářské krize na nákup deseti bochníků chleba, v současnosti si za něj koupíte stěží tabulku čokolády. Zlato si svou hodnotu drží po tisíciletí, kupní síla dolaru poklesla za 80 let o 95 %.

Nárůst hodnoty investice do zlata určuje především jeden ze základních ekonomických principů – střet nabídky a poptávky. Na straně nabídky stojí těžba zlata. Z průzkumů těžařských společností jednoznačně vyplývá, že zdrojů zlata je čím dál tím méně. A to není vše. Dalším trendem je sestupná jakost zásob – hornina, kterou zbývá vytěžit, má nízký obsah zlata, a je proto stále těžší nalézt ložiska, která by se vůbec vyplatilo dobývat. Na straně poptávky pak stojí průmysl, který uplatňuje jedinečné fyzikální a chemické vlastnosti zlata při výrobě klíčových technologií, bez nichž si své životy už neumíme představit. Dále jsou tu zlatníci a šperkaři. Samozřejmě nesmíme zapomenout na investory, jejichž poptávka po zlatě se neustále zvyšuje, a klíčovými hráči jsou ještě státy a jejich centrální banky, které zlato hromadí jako spolehlivou rezervu… Co to všechno znamená? Hodnota zlata je na vzestupu, protože zlata ubývá a to množství, které se vytěží a nespotřebuje, chtějí chytří investoři urvat pro sebe.

Přestože dnes již není běžné platit zlatem, jeho likvidita je velmi vysoká a investiční zlato lze díky tradici a dobré pověsti zpeněžit prakticky kdekoli na světě i v časech krize. Zlato je proto ideálním alternativním prostředkem směny pro případ selhání systému papírových peněz.

Jak investovat do zlata?

Investiční slitky jsou dostupné v mnoha různých hmotnostech a velikostech a jsou vysoce likvidní. Totéž platí pro zahraniční investiční mince, které jsou emitovány v řadě nominálních hodnot. To umožňuje jednoduše regulovat, kolik prostředků investujete. Nabízejí výhodnější cenu za jeden gram, jsou však stoprocentně závislé na výkyvech ceny zlata na burze.

Pamětní mince České národní banky nebo mince a medaile České mincovny přidávají zlatu rozměr investice do umění. To kompenzuje výkyvy cen drahého kovu a zatížení daní z přidané hodnoty. Omezený emisní náklad a špičkové zpracování činí z mincí a medailí žádaný sběratelský artikl a hodnota ucelené sbírky mnohonásobně převyšuje hodnotu drahého kovu. Investování do mincí a medailí je zajímavou alternativou pro ty, kdo chtějí své finanční prostředky uložit do drahých kovů, ale kromě fyzického kovu chtějí vlastnit také něco, co má svou uměleckou hodnotu, která s léty poroste.

Vedle tradičního nákupu investičních produktů vám Česká mincovna nabízí ještě možnost postupného investování prostřednictvím Zlatého spoření.

Zdanění investičního zlata

Investiční zlato, tj. zlaté slitky (certifikované, s korektním označením a ryzostí nejméně 995/1000) a mince (s ryzostí nejméně 900/1000, vyražené po roce 1800, které jsou zákonným platidlem a jejichž prodejní cena nepřevyšuje volnou tržní hodnotu zlatého obsahu o více než 80 %), je ze zákona osvobozeno od DPH. Výjimku tvoří zlaté medaile, které jsou zatíženy DPH ve výši 21 %.

Prodej zlata je v případě fyzických osob osvobozen od daně z příjmu. Častý a opakovaný prodej by však mohl vyznít jako nepřiznané podnikání. Pokud je zlato zahrnuto do obchodního majetku pro výkon podnikatelské činnosti, daň z příjmu se na prodej nevztahuje pouze v případech, kdy bylo jeho součástí déle než 5 let.

Komentář

Vaše emailová adresa a jméno nebude publikováno