Proč je dobré mít sjednané pojištění domácnosti?

Domů » Pojištění » Proč je dobré mít sjednané pojištění domácnosti?
Pojištění domácnosti

Je třeba především popřemýšlet nad tím, jaká je hodnota našeho majetku a proti jakým škodám jej vlastně chceme pojistit. Asi by byl nesmysl platit pojištění proti povodním, pokud máme domek postavený někde vysoko na stráni. Dále si zjistěte, jaká je přibližná rozloha vašeho bytu či domu. Podle toho se také bude odvíjet výše pojistného. Když máte tyto body srovnané v hlavě, můžete začít porovnávat nabídky jednotlivých pojišťoven.

Pozornost věnujte rozsahu pojistného krytí, pořádně si prostudujte pojistné podmínky, abyste měli jasno, zda pojištění vyhovuje právě vašim požadavkům. Buďte obezřetní i v případě výluk z pojištění. „Při samotném sjednání pojištění je důležité co nejpřesněji stanovit pojistnou částku. Správné stanovení pojistné částky je jedním ze základních parametrů, které mohou ovlivnit výši vyplaceného pojistného plnění při likvidaci škody. Měla by proto být sjednána v takové výši, aby pokryla celkovou hodnotu majetku,“ radí Jolana Ackermannová z České asociace pojišťoven.

Zjednodušeně řečeno, byt byste si měli pojistit na takovou částku, abyste si jej například v případě požáru mohli znovu vybavit. A nejde pouze o pračku, ledničku či kuchyňskou linku, ale i o věci běžné potřeby, jako je základní oblečení, obuv atd. Pojištění domácnosti prostě kryje vše, co vám v bytě patří. Pojistná částka u klasického bytu 2+1 se ve většině případů pohybuje okolo půl milionu korun.

Kdy se pojištění domácnosti vyplatí

,,Pojištění domácnosti ochrání vybavení bytu, věci osobní potřeby i stavební součásti přiléhající k bytu a nebytovým prostorům proti všem důležitým nebezpečím, tedy živelním událostem, vodovodním škodám, odcizení i vandalismu. Hodí se tedy poměrně často, když vás soused vytopí nebo když se vytopíte sami, pokud by vás někdo vykradl, byt by vyhořel a podobně,“ říká Milan Káňa z pojišťovny Kooperativa.

Pojistit se můžete i proti vykradení domu či bytu. A to třeba jen dočasně, na dobu, kdy budete třeba na dovolené. Stát se totiž může opravdu cokoli. Například maminka dá prát oblečení do pračky, mezitím odvede dítě do školky a po návratu zjistí, že praskla hadička k přívodu vody a voda bohužel prosakuje už i k sousedům…

Vyvarujte se chyb

Nejčastější chybou je to, že nevíme, co a proti jakým rizikům máme pojištěno. Proto bychom si měli dávat pozor na to, jakou pojistku uzavíráme. Mohlo by se totiž stát, že půjdeme do pojišťovny nahlásit pojistnou událost a budeme nemile překvapeni, protože nám pojišťovna oznámí, že pojistné plnění nemůže vyplatit. Pojistnou smlouvu je také třeba čas od času aktualizovat.

Může se stát, že získáte smlouvu novou a výhodnější. Samozřejmě je tady i fakt, že váš majetek se může navyšovat a vy budete mít ve smlouvě nízkou pojistnou částku. Další chybou je naopak i to, že ve snaze platit menší pojistné svůj majetek podhodnocujeme. Nemůžeme pak ale očekávat, že nám pojišťovna proplatí opravdu všechno, o co jsme přišli.

Spojte pojištění domácnosti s pojištěním občanské odpovědnosti

Pojišťovny vám často řeknou, že je dobré tato dvě pojištění spojit v jedno. Představte si situaci, kdy jdete na procházku se psem, ten vběhne do vozovky a srazí ho auto. Nikoho nebude zajímat to, že váš pes potřebuje veterináře, ale fakt, kdo zaplatí škodu na autě.

V tuto chvíli se vám bude velice hodit právě pojištění občanské odpovědnosti, protože to se vztahuje na všechny členy domácnosti včetně domácích zvířat.,,Se synem jsme jednou byli na návštěvě u známých mé tchyně. Syn naneštěstí vylil jahodový džus na jejich drahý perský koberec. Kdybychom neměli pojištění občanské odpovědnosti, asi bychom se nedoplatili,“ říká maminka Eva.

Komentář

Vaše emailová adresa a jméno nebude publikováno