Přestože jsou drony využívané k rekreačním, sportovním i komerčním účelům stále populárnější, jejich pojištění nabízí jen několik pojišťoven. Škody způsobené jejich provozem přitom mohou jít do statisíců.
Drony se dnes využívají ve stále širším měřítku. Kromě toho, že patří do standardního vybavení armády a policie a slouží například k doručování balíku, průzkumu těžce přístupného terénu, si je mnozí lidé díky cenové dostupnosti pořizují jen tak pro zábavu nebo na různé sportovní aktivity. Bezpilotní letadla jsou neocenitelná také při natáčení zajímavých záběrů nebo fotografování, které byste těžko pořídili ze statické pozice na zemi. Ovšem pozor, abyste místo krásných fotek z dovolené neměli oči pro pláč. Neopatrné ovládání dronu může způsobit škodu na majetku i vašem zdraví, případně zdraví přihlížejících.
Škody na majetku a na zdraví mohou dosahovat velmi vysokých částek, na které se nevztahují jiné typy odpovědnostních pojistek. I těm nejlepším pilotům se může stát, že se jejich stroj zalétne, ať už kvůli technické závadě, nebo počasí, a způsobí škodu na něčím majetku, vysvětluje Tomáš Gratzl, specialista na pojištění dronů v Allianz pojišťovně. I když samozřejmě neplatí, že všichni majitelé dronů si k němu nutně musí sjednávat pojištění. Čím menší a lehčí dron máte, tím méně škod patrně dokáže způsobit.
Kdy potřebujete pojištění dronu?
Sjednat si můžete dva základní typy pojištění:
- pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem bezpilotních letadel (obdoba povinného ručení u aut),
- havarijní pojištění.
Pojištění odpovědnosti kryje škody způsobené třetím stranám, havarijní pojištění kryje škody vzniklé na vlastním dronu.
Komentář