Před pár lety se na českém trhu objevily krátkodobé půjčky a velice rychle se ujaly. Půjčování malých částek na pár dnů až týdnů je však prospěšné především pro jejich poskytovatele, kteří na krátkodobých půjčkách vydělávají nemálo peněz. Pro dlužníky tyto půjčky skýtají spíše velké riziko.
Ještě před několika lety nebylo vyřízení půjčky snadnou záležitostí tak, jako je tomu dnes. Díky tomu, že trh s půjčkami a to zejména v oblasti nebankovních půjček není nijak zásadně regulován, jedná se o velice snadný zdroj peněz pro řadu ne zrovna férových společností. „Za problémy s nebankovními půjčkami může systémová chyba. Na subjekty dnes dohlíží Česká obchodní inspekce, ale na starosti by je měla mít Česká národní banka," uvedl Martin Pros, náměstek ministra financí.
Hlavním “trhákem” se staly právě krátkodobé půjčky, které spočívají v půjčování menších částek do 5 000 korun. Půjčky do této výše totiž nepodléhají současnému zákonu o spotřebitelském úvěru a jejich poskytovatelé si tak mohou dělat doslova, co chtějí. Poskytování krátkodobých půjček je velice rychlé a snadné. Děje se tak prostřednictvím internetu či telefonu. Potřebujete si půjčit peníze? Stačí poslat žádost a peníze jsou vaše během pár hodin.
Pozor na lichvářské sazby a nejasné podmínky
Za půjčení pár tisícikorun zaplatí dlužníci v lepším případě pár desítek až set korun. V horším případě i několikanásobně více, než si půjčili. Bohužel ne všichni poskytovatelé půjček stojí o řádně splácejícího zákazníka. Mnoho z nich má největší zisk z pokut, které mají od klientů neschopných splácet své závazky. „Subjekt člověku půjčí poměrně malou částku, ale kvůli různým sankcím a úrokům se konečná suma vyšplhá mnohonásobně výše," upozorňuje na nekalé praktiky firem Daniel Hůle z Člověk v tísni.
Komentář