Krátkodobé půjčky: Velké riziko za málo peněz?

Domů » Půjčky » Krátkodobé půjčky: Velké riziko za málo peněz?
Krátkodobá půjčka

Před pár lety se na českém trhu objevily krátkodobé půjčky a velice rychle se ujaly. Půjčování malých částek na pár dnů až týdnů je však prospěšné především pro jejich poskytovatele, kteří na krátkodobých půjčkách vydělávají nemálo peněz. Pro dlužníky tyto půjčky skýtají spíše velké riziko. 

Ještě před několika lety nebylo vyřízení půjčky snadnou záležitostí tak, jako je tomu dnes. Díky tomu, že trh s půjčkami a to zejména v oblasti nebankovních půjček není nijak zásadně regulován, jedná se o velice snadný zdroj peněz pro řadu ne zrovna férových společností. „Za problémy s nebankovními půjčkami může systémová chyba. Na subjekty dnes dohlíží Česká obchodní inspekce, ale na starosti by je měla mít Česká národní banka," uvedl Martin Pros, náměstek ministra financí.

Hlavním “trhákem” se staly právě krátkodobé půjčky, které spočívají v půjčování menších částek do 5 000 korun. Půjčky do této výše totiž nepodléhají současnému zákonu o spotřebitelském úvěru a jejich poskytovatelé si tak mohou dělat doslova, co chtějí. Poskytování krátkodobých půjček je velice rychlé a snadné. Děje se tak prostřednictvím internetu či telefonu. Potřebujete si půjčit peníze? Stačí poslat žádost a peníze jsou vaše během pár hodin.

Pozor na lichvářské sazby a nejasné podmínky

Za půjčení pár tisícikorun zaplatí dlužníci v lepším případě pár desítek až set korun. V horším případě i několikanásobně více, než si půjčili. Bohužel ne všichni poskytovatelé půjček stojí o řádně splácejícího zákazníka. Mnoho z nich má největší zisk z pokut, které mají od klientů neschopných splácet své závazky. „Subjekt člověku půjčí poměrně malou částku, ale kvůli různým sankcím a úrokům se konečná suma vyšplhá mnohonásobně výše," upozorňuje na nekalé praktiky firem Daniel Hůle z Člověk v tísni.

 

Krátkodobé půjčky šokují především svými podmínkami. Výše RPSN se často pohybuje v tisících a úrokové sazby v desítkách procent. Jedná se tedy o lichváře? Nemusí tomu tak být vždy. RPSN je v případě krátkodobých půjček ne příliš relevantním údajem, protože se jedná o údaje hodnoticí výhodnost půjčky v rámci celého roku. Což u krátkodobých půjček se splatností pár týdnů není nijak podstatné. Podstatná je naopak částka, kterou za poskytnutí půjčky dlužník zaplatí ve výsledku. Zaplatit přitom může například 50 korun za každou půjčenou tisícikorunu, ale také i 500 korun.

Vláda s predátory zatočí. Opravdu?

Úvěrové společnosti, které vydělávají na pokutách, sankcích a lichvářských sazbách, nemají na trhu s půjčkami co dělat. Takový názor zastává česká vláda, která se v nejbližší době chystá vydat novelu zákona o spotřebitelském úvěru. „Chceme, aby se všechny subjekty sjednotily pod Českou národní banku. Navíc firmy, které by chtěli půjčky nabízet i v budoucnu, by museli projít procesem licencováním. V praxi by to znamenalo, že provozovatelé budou muset mít maturitu, určitou praxi v oboru, čistý trestní i obchodní rejstřík a pojištění zodpovědnosti za škodu, popřípadě určitý kapitál. Počítáme, že z 50 tisíc poskytovatelů nebankovních půjček, by jich zůstalo asi 10 tisíc," komentoval plány ministerstva financí náměstek Martin Pros.

Krátkodobé půjčky ano, ale s rozmyslem

Abychom všem společnostem nekřivdili, existují i férové krátkodobé půjčky. U každé půjčky bychom si vždy měli rozmyslet, proč a na co si půjčku bereme. Zájem o ně jasně říká, že své místo na trhu si již vydobyly. Využívají je především lidé s nižšími příjmy bez rezerv na neočekávané výdaje. Tito lidé často nemají jinou možnost a díky vhodně vybrané půjčce předejdou větším problémům.

“Pokud mají spotřebitelé o takové zápůjčky zájem a jsou férové, pak tu takové produkty své místo jistě mají. Férovost spatřuji v úplné a jasné informaci o ceně a smlouvě bez drakonických sankcí a právních pastí. RPSN v tomto případě není dobrým ukazatelem, tím nejsou ani úroky. Dochází zde totiž ke zkreslení jak krátkým časovým úsekem, tak i malou výší jistiny. Reálnou vypovídací hodnotu má tak především údaj o tom, o kolik na úrocích a poplatcích za půjčku přeplatím,” říká Petr Němec, právník ze serveru HromadnéŽaloby.cz.

Komentář

Vaše emailová adresa a jméno nebude publikováno