Životní pojištění vás i vaše blízké ochrání před nepříznivými událostmi v životě. Protože jakýkoli větší úraz nebo trvalé následky ohrozí rodinné i osobní finance na velmi dlouhou dobu. Jakýkoli snížený příjem totiž pro celou rodinu znamená možné problémy se splácením úvěrů, hypotéky a případně i s běžným provozem domácnosti.
Obzvláště rizikové se mohou zdát případy, kdy je v rodině pouze jeden živitel a tedy i pouze jeden příjem domácnosti. Výpadek jednihého příjmu domácnosti pak může rodinu uvést do složité finanční situace.
V čem je jiné životní pojištění?
Na rozdíl od jiných druhů pojištění (například úrazové pojištění vás chrání skutečně jen proti následkům úrazu) tato pojistka v sobě obsahuje i pojištění proti následkům různých onemocnění.
Chrání tak hlavně vaše blízké i další lidi z vašeho okolí. Nemusí ji mít tedy sjednaný každý, a v některých případech může být i trochu nadbytečná.
Pokud jste ale hlavou rodiny, je nutné mít skutečně odpovídající životní pojištění. Pojistit se musíte hlavně v případech, kdy:
- máte závazky, které nechcete předat na své blízké v případě úmrtí
- pokud vám i rodině výpadek příjmu způsobí velké problémy
- pokud je na vašich výdělcích závislý i někdo další ve vašem okolí
Nejdůležitějšími položkami v této pojistce je tedy pojištění proti riziku smrti, proti invaliditě (I, II i III stupeň) a pojištění proti trvalým následkům úrazů.
Při správně nastavených částkách vám tedy pojišťovna v případě jakýchkoli problémů dorovná vaše chybějící životní náklady.
Ideální výše limitů pro životní pojištění
Každý člověk má své vlastní potřeby, takže neexistuje žádné univerzální řešení pro všechny. Při určování částek a limitů plnění je tedy potřeba vycházet ze životní situace a nároků a také ze skutečných příjmů a výdajů.
Vychází se právě z těch nejnutnějších potřeb, které je vždy nutné uhradit bez výjimky – například splátky půjček, náklady na provoz domácnosti a jim podobné.
Potřebná částka se pak snižuje například o vaši našetřenou peněžní rezervu a případné nároky na sociální dávky – například vdovský nebo sirotčí důchod.
Je tu i jednoduchá pomůcka – výsledná pojistná částka by měla být nastavená na jeden milion korun za každých pět tisíc, které budou dlouhodobě ve vašem rozpočtu chybět.
Ideální doba pojištění
Při zakládání si dobře nastavte dobu trvání vaší smlouvy. Životní pojištění totiž není produkt, který by se vyplatil často obnovovat.
Vyplatí se ho založit opravdu co nejdříve. A zároveň si ho nastavit tak, aby mohl beze změn fungovat co nejdéle.
V ideálním případě má sloužit k vašemu zajištění po celou dobu vašeho produktivního věku. Z toho důvodu tak nemá smysl ho nastavovat jen na pár let; a zase naopak jeho dobu neprotahovat daleko přes důchod.
Smlouvu se totiž nevyplatí často měnit i z jednoho dalšího důvodu – s postupujícím věkem stoupá i počet různých zdravotních potíží. Zakládat si tak nové životní pojištění po každých deseti letech života se vám prodraží; měsíční pojistné pro vás bude vyšší a vyšší.
Komentář