Jak investovat do zlata?

Domů » Investice » Jak investovat do zlata?
Jak investovat do zlata?

Letošní 18% růst ceny zlata je jedním z překvapení, které si na nás finanční trhy v roce 2019 zatím nachystaly. Pojďte s námi prozkoumat, jaká úskalí investování do zlata obnáší, ale i jak investovat do zlata. Vysoký potenciál zhodnocení zlata totiž vypadá víc než lákavě.

Proč se do zlata investuje?

Pro většinu lidí dnes zlato představuje hlavně způsob, jak se prostřednictvím drahých šperků zkrášlit. Kdo z nás by nechtěl darovat zlatý prstýnek své partnerce, či zlaté hodinky svému partnerovi? Ovšem zlato má historicky ještě důležitější význam. Jako platidlo se užívalo několik tisíc let. Dnes je zlato vnímáno jako uchovatel hodnoty, kterým se chráníme v časech hospodářské krize.

Během letošního vzestupu zlata na šestiletá maxima navíc vidíme, že ani stará poučka o spojitosti zlata versus amerického dolaru a akciových trhů neplatí. Tradovalo se, že stoupá-li hodnota dolaru na trzích, klesá zlato. Totéž se tvrdilo i o akciích. V dnešní době ale vidíme, že všechny tyto tři investiční nástroje stoupají.

Poptávka po žlutém kovu totiž stojí na dvou základních principech: mezinárodní napětí, dnes zejména obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou. A dále snižování úrokových sazeb už od počátku roku 2019 univerzálně jak v Americe, tak i v Evropě a Asii. Nižší sazby znamenají nižší výnosy a hodnoty jednotlivých měn. Dřívější výhoda ničím nekrytých měn jednotlivých států oproti zlatu tak odpadá. V éře nulových či dokonce negativních sazeb nezískáte za držení měny prakticky nic.

Dalšími faktory, proč je zlato vnímáno jako bezpečný přístav na finančních trzích, je jednak jeho omezené množství, a jednak jeho „fyzičnost“.

Za prvé, planeta má konečné zásoby zlata, což automaticky udržuje hodnotu tohoto drahého kovu. Ne každý může vlastnit zlato, zato tiskárny papírových peněz a ukvapenost politiků zdánlivě omezená není.

Za druhé, jistá „reálnost“, resp. hmatatelnost zlata zde také hraje roli. Pokud svá aktiva soustředíte na bankovních účtech, jste součástí systému, a jste tím pádem závislí na práci mnoha dalších lidí a technologií. Kdežto pokud jste zamkli své zlaté pruty do vašeho trezoru na půdě, držíte něco hmotného přímo u sebe bez nutnosti spoléhat se kohokoliv jiného. V případě krize se pak můžete pokusit zlato použít, jako prostředek směnného obchodu.

Nicméně uložení zlata v domácích podmínkách není ideální. Při koupi fyzického zlata, je třeba mít jej bezpečně uložené. Ideálně v bance nebo trezoru, nikoliv doma ve skříni. Je zde velké riziko při vyloupení domácnosti. Na druhou stranu při úschově např. v bance je nutné počítat s náklady za úschovu,

Jak investovat do zlata?

Investovat do zlata můžete několika způsoby. Tím asi nejjednodušším je vyhledat si obchodníka s drahými kovy, na něhož lze najít dobré reference na internetu. Hledejte, zda má firma sídlo v ČR. Kvalitního prodejce zlata najdeme samozřejmě i v zahraničí, ale obecně při jakémkoliv problému se hodí, když se můžeme se zástupcem firmy domlouvat v rodném jazyce.

Pokud objevíte solidního obchodníka, budete se s ním muset domluvit na způsobu ukládání peněz do zlata. Je potřeba zvážit, zda do zlata uložíte jednorázově větší částku, či budete chtít ukládat pravidelně a dlouhodobě. Dalším bodem je úschova zlata, tedy zda využijete nabídky veřejných institucí či budete chtít zlato uložit doma. I za cenu rizika případné krádeže.

Na co si dát pozor při nakupování

Nicméně standardnějším postupem bývá zabezpečená úschova v nebankovním trezoru, kde firma průběžně ukládá zlato pro své klienty. Výhodou tohoto řešení bývá snadná likvidita – potřebujete-li rychle směnit zlato za měnu, kvalitní obchodník by od vás měl rychle zlato zpětně odkoupit. Navíc odpadá starost s transportem zlatého kovu.

Jistý poplatek za skladování bývá obvyklý, což je potřeba brát v úvahu. Na druhou stranu tyto skladovací prostory podléhají mnohem přísnějším bezpečnostním opatřením než váš dům.

Schopnost vybírat si zlato z těchto prostor by vám mělo být víceméně umožněno nonstop. Což může být bráno jako výhoda proti úschově v bezpečnostní schránce banky, neboť ty operují v daleko omezenějším režimu. Nejde tu jen o nepřístupné noční hodiny, víkendy, svátky, ale např. výjimečná kritická období jako když po 11. září 2001 americké banky byly několik dní zavřené.

Na co si ještě dát pozor při ukládání peněz u přímých investic do žlutého kovu kromě nepoctivého obchodníka? Pokud vás zaujaly pamětní či sběratelské mince, buďte opatrní.

V tomto oboru se nachází řada padělků a obecně u těchto speciálně ražených mincí bývá cena přestřelená. Jejich cenu ve srovnání s cenou pravidelně ražených a populárních mincí jako Americký orel, Kanadský javorový list nebo Australský klokan, zvyšuje příležitost, ke které jsou raženy. Jsou tak vhodné spíše pro sběratele, než jako forma uložení peněz. Jestli nejste sběratel, radši se jednorázovým pamětním mincím vyhněte.

Co očekávat a jak se rozhodnout

Toto jsou tedy stručně nastíněné způsoby, jak uložit peníze do zlata. Uložení peněz do zlata představuje v dnešní době nulových úrokových sazeb, hrozby vyšších cel a ochladnutí mezinárodního obchodu stále diskutovanější způsob zhodnocování svého majetku.

Mějte však na paměti i nevýhody spojené se zlatem, tj. žádné úrokové výnosy a případné poplatky za skladování. Zlato nemusí být ideální pro ty z vás, kdo věří v optimistický výhled do budoucna, jelikož drahé kovy jsou vnímány jako bezpečný přístav za bouřlivého počasí.

Obvyklý názor bývá, aby zlato či jiné drahé kovy představovaly zhruba do 10 % investičního portfolia. Je na každém z vás se rozhodnout, zda si myslíte, že toto množství je málo nebo hodně.

Komentář

Vaše emailová adresa a jméno nebude publikováno